Po kvótách další útok na suverenitu – harmonizaci daní EU Doporučený

  • úterý, čen 23 2015
  • Napsal(a)  Ing. Jan Zahradil, poslanec EP
první místopředseda ODS Jan Zahradil první místopředseda ODS Jan Zahradil archiv Jana Zahradila

Podle středečního návrhu Evropské komise by se měly podnikové daně vypočítávat podle společného celoevropského základu. Dalším krokem má být vytvoření tzv. společného konsolidovaného základu daně z příjmu, který by rozděloval zisky a tedy i daň společnosti do všech zemí, kde podniká. 

Stejnou harmonizaci daní již komise navrhovala v roce 2012, návrh ovšem tenkrát zamítly členské státy EU. 

Plány na postupnou harmonizaci daní nebo na zavedení dokonce vlastních evropských daní nejsou nic nového, komise jen vždy čeká na vhodnou příležitost, aby je vytáhla ze šuplíku. Nejnovější záminkou jsou nedávno odhalené podezřelé praktiky v Lucembursku, za které je ovšem paradoxně odpovědný tehdejší premiér a ministr financí Jean-Claude Juncker, který nyní vede Evropskou komisi.

Návrh na sladění podnikových daní je jen dalším pokusem komise prolomit suverenitu členských států v oblasti přímých daní. Dalším logickým krokem bude harmonizace daňových sazeb a tedy jejich zvýšení, které je logicky v zájmu jižního křídla EU, ale v přímém rozporu se zájmy České republiky, kde naopak poměrně nízké podnikové daně představují jednu z hlavních konkurenčních výhod ČR.

Číst 7737 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v EU

Související položky (podle značky)

Právě přítomno: 998 hostů a žádný člen

  Fragmenty jsou zobrazeny na twitteru i facebooku

Twitter Fragmenty        Facebook Fragmenty       Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

Blog iDNES Haslingerová Facebook Haslingerová  LinkedIn Haslingerová  

Odebírejte Fragmenty

 

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %