Chce se opravdu Miloš Zeman stát prezidentem pouze šéfů obřích průmyslových korporací Doporučený

  • pátek, úno 20 2015
  • Napsal(a)  Ivana Haslingerová

Prezident Miloš Zeman, který se v loňském roce mimořádně shodl s jeho předchůdcem Václavem Klausem v kritice bezdůvodné intervence ČNB vedoucí ke znehodnocení naší měny, v letošním roce  důvod své kritiky upřesnil. "ČNB tímto krokem oddaluje vstup Česka do eurozóny. Kdo zná Parkinsonovy zákony, ví, že každá instituce si střeží své kompetence. Česká národní banka nechce euro, protože by se pak stala jen pobočkou Evropské centrální banky ve Frankfurtu." Zásah ČNB prý neudělala  proto, aby povzbudila export a nákupy domácností, jak ho zdůvodňovala, ale proto, aby znehodnocená koruna neplnila Maastrichtská kritéria po vstup ČR do eurozóny. 

Kdyby měl pravdu, že toto vedlo centrální bankéře k tomuto kroku, který pro občany znamenal zbytečné zdražení v době poklesu ekonomiky, tak bych se spokojila i s větším. Přijetí eura by nás totiž ožebračilo mnohem víc. Stačí si připomenout bankrot Řecka. Bohužel podle všech seminářů a konferencí, kdy byli zástupci ČNB za tento krok kritizováni, jsem nabyla dojmu, že ten důvod to nebyl. Jednak je centrálním bankéřům jasné, že v roce 2016 je stejně socialista Zeman jmenovat nebude, ale dá si tam své keynesiánské eurohujery, takže jim může být jedno, že ČNB po přijetí eura zanikne, jednak cílenou inflaci propagovali již léta před zásahem i přes protesty rozumných pravicových ekonomů v čele s tehdejším prezidentem Klausem.

Naštěstí pro nás běžné občany inflace i přes neurvalý zásah ČNB díky prudkému poklesu cen ropy letos zůstane pod jedním procentem. Takže alespoň do roku 2016 si ještě budeme žít relativně dobře. Uvidíme co bude za rok. Možná si už ani nikdo u nás nebude přijetí eura přát, když se rozhlédne po tom jakou spoušť spustilo v zemích EU.

Neumím si dokonce představit, že by pan Rusnok byl takový nerozumný ekonomický hazardér, který by ignoroval nejen všechny ekonomické poučky, ale i názor více než 70 % občanů, kteří si euro již nyní nepřejí. A pokud by pan Zeman trval bezmyšlenkovitě na svém, stal by se prezidentem pouze šéfů velkých průmyslových korporací a i přes přímou volbu by přestal být prezidentem občanů země, v jejímž čele stojí. A to si přece nemůže socialistický prezident přát.

© Kulturní komise ČR

 

Číst 9179 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v EUROZÓNA A EKONOMIKA ČR

Související položky (podle značky)

Právě přítomno: 1386 hostů a žádný člen

  Fragmenty jsou zobrazeny na twitteru i facebooku

Twitter Fragmenty        Facebook Fragmenty       Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

Blog iDNES Haslingerová Facebook Haslingerová  LinkedIn Haslingerová  

Odebírejte Fragmenty

 

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %