Vydavatel Kulturní komise ČR, president Jiří Pancíř, šéfred. Ivana Haslingerová

Přepínače prohlížečů:   obrazovka  mobil 

Fragmenty jsou na  Twitteru  Facebooku

Ministr Chovanec podporuje vytvoření unijního systému informací o leteckých cestujících Doporučený

  • pátek, led 30 2015
  • Napsal(a)  Lucie Nováková

Ministr vnitra Milan Chovanec se 29. ledna 2015 setkal v lotyšské Rize se svými kolegy z EU na neformálním jednání ministrů spravedlnosti a vnitřních věcí. Ministři vnitra projednávali možná opatření proti radikalizaci, jakou cestou sdílet informace mezi příslušnými složkami a jak by měl vypadat unijní systém informací o leteckých cestujících, tzv. PNR – (Passenger Name Records).

 „Česká republika je zemí, která nemá velkou muslimskou komunitu, mohlo by se tedy zdát, že se nás tento problém netýká, ale opak je pravdou,“ sdělil na jednání ministrů vnitra Milan Chovane. „Pokud jde o cestovní trasy teroristů, plně podporujeme vytvoření unijního systému informací o leteckých cestujících. Když budeme postupovat společně, stane se tento systém důležitou součástí našich schopností, jak teroristy včas odhalit. Schengen považuje Česká republika za obrovskou hodnotu, která nás odlišuje od ostatního světa, nicméně souhlasíme s posílením kontrol rizikových osob na vnějších hranicích a tedy i se změnou předpisů, která by vedla k povinné kontrole všech osob na vnějších hranicích Evropské unie.“

Česká republika také ujistila své partnery, že stojí za promyšlenou politikou v oblasti střelných zbraní. Zákazy nejsou tak účinné, jako efektivní regulace a technická harmonizace. Nedávno zavedený centrální registr zbraní obsahuje aktuální a kompletní informace o zbraních na českém území. Díky pravidelným amnestiím zbraní se navrací tisíce kusů do bezpečného, zákonného režimu.

Český ministr vnitra vyjádřil podporu EU při prevenci radikalizace. Podmínky uvnitř členských států se liší. Přesto je důležité společně předcházet radikalizaci v prostředí internetu. Česká republika  podporuje i belgický projekt Strategického komunikačního a poradního týmu pro Sýrii. 

Na jednání v Lotyšsku, které předsedá Radě EU, zaznělo, že sdílení informací mezi příslušnými složkami je klíčové. Česká policie se účastní všech příslušných mechanismů spolupráce. Veškeré nástroje, zejména Europol, je potřeba využívat co nejlépe.

Ministři vnitra vyjádřili na  jednání podporu společné deklaraci. Deklarace je výstupem z neformálního jednání ministrů spravedlnosti a vnitřních věcí a poslouží jako podklad pro únorové zasedání Evropské rady. 

 

 

 

 

Číst 7093 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Související položky (podle značky)

Právě přítomno: 1150 hostů a žádný člen

  Fragmenty jsou zobrazeny na twitteru i facebooku

Twitter Fragmenty        Facebook Fragmenty       Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

Blog iDNES Haslingerová Facebook Haslingerová  LinkedIn Haslingerová  

Odebírejte Fragmenty

 

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %